Łk 7,1-10

Medytacja na IX Niedzielę Zwykłą – Rok C

We fragmencie Ewangelii, którym Kościół karmi nas w 9 Niedzielę okresu zwykłego spotykamy Jezusa, który na prośbę setnika wyrusza do Niego, jednak nie spotyka Go twarzą w twarz…

Setnik nie udaje się osobiście do Jezusa, lecz wysyła do Niego najpierw Starszyznę Żydowską, a następnie przyjaciół. Jezus po spotkaniu z tymi osobami widzi wiarę setnika, którego ostatecznie osobiście nie spotyka.

Gdy setnik wysyła przyjaciół nie ukrywa nic przed  Jezusem. Wysyła tych, którzy są  najbliżej i najwięcej o nim wiedzą. Oddaje Jezusowi prawdę o sobie i całą swoją ufność pokłada w Nim. Setnik nie był Izraelitą, więc mógł nie czuć się godny relacji z Bogiem.  Jednak mimo braku spotkania zdołał zachwycić Jezusa swoją wiarą.

Kiedy nosisz w sercu prośbę, intencję, potrzebą pamiętaj, że Jezus już do Ciebie idzie, aby odpowiadać na Twoje pragnienia. „Wyślij” w modlitwie prawdę o sobie, wyznając za setnikiem, że nie jesteś godzień aby On sam przyszedł do Ciebie i złóż w nim całą ufność, że wystarczy jedno Słowo,  aby to o co prosisz stało się, naprawdę wystarczy…

Medytację przygotował Marek Więch – alumn nowicjusz I roku Wyższego Seminarium Duchownego Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie.