Nasz Prąd – numer 89

Często słyszy się westchnienie: „ta dzisiejsza młodzież…” Można powiedzieć, że i Ojciec Święty Franciszek westchnął w ten sposób, a swoją troskę o młodych ludzi wyraził zwołując Synod Biskupów, który będzie poświęcony właśnie młodzieży.

Czym jest Synod i jakie są jego zadania dowiemy się w czasie lektury najnowszego numeru „Naszego Prądu”. Zapytaliśmy księdza biskupa Grzegorza Balcerka z Poznania o główne zadania Synodu, o potrzeby duszpasterskie wobec młodzieży, ale także o to jaki powinien być duszpasterz młodzieży. Swoim doświadczeniem pracy z młodzieżą podzielił się ks. Kamil, duszpasterz powołań, a w kilku zdaniach o instytucji synodu opowiada ks. Michał z Rzymu.

Ale żeby nie poprzestawać tylko na dywagowaniu „co z tą młodzieżą zrobić” postanowiliśmy oddać głos właśnie młodym ludziom, którzy podzielą się swoim świadectwem bycia Kościołem i w Kościele. Pochodzą oni z różnych stron Polski i świata, co pozwala nam szerzej spojrzeć na potrzeby współczesnego młodego człowieka.

Wśród hałasu dzisiejszego świata przenosimy się do ciszy ząbkowickiego nowicjatu, jak również do klasztoru Sióstr Klarysek od wieczystej adoracji. Uczynimy to za sprawą świadectw, którymi dzielą się nasi pallotyńscy nowicjusze i s. M. Józefa od Najświętszego Oblicza.

Młodzież jest bez wątpienia przyszłością Kościoła i świata. Stąd wypływa konieczność szczególnej troski o dobrą duchową formację, która daje podwaliny pod dobre życie. Potrzeba modlitwy, słowa i przykładu. Modlitwy o święte powołania do kapłaństwa, życia zakonnego i małżeństwa.

Wśród wydarzeń jakie miały miejsce w naszej seminaryjnej wspólnocie znajdziemy relację z pierwszego przedsynodalnego sympozjum w Polsce zatytułowanego „Polska młodzież i wiara”, które się odbyło w naszym Seminarium, jak również recenzję i galerię zdjęć z tegorocznego Misterium Męki Pańskiej „Odnaleziony Chleb”, wystawianego w okresie wielkiego postu na deskach seminaryjnego teatru.

Świadomi, że każdy z nas jest odpowiedzialny za przyszłość Kościoła i świata oddajemy w Wasze ręce, Drodzy Czytelnicy, najnowszy numer „Naszego Prądu” i gorąco zachęcamy do lektury.

Szczęść Boże!