Premiera Misterium Męki Pańskiej 2019

Zgodnie z tradycją, już po raz 62. klerycy z Wyższego Seminarium Duchownego w Ołtarzewie wystawiają Misterium Męki Pańskiej. Za nami wielka premiera spektaklu. Jak było? Dosłownie „nie z tego świata”!

 

Piątkowe spotkanie rozpoczęło się od krótkiego wprowadzenia oraz przywitania zgromadzonych  przez rektora seminarium – ks. Mirosława Mejznera – gości. Wśród zaproszonych osób pojawili się zarówno przedstawiciele Kościoła jak i Samorządu Województwa Mazowieckiego. Premierę uświetnił swoją obecnością kard. Kazimierz Nycz. Nie mogło również zabraknąć rodzin i przyjaciół Pallotynów. Po wprowadzeniu rozpoczął się spektakl trwający ponad półtorej godziny. Klerycy przedstawili znane od wieków sceny z Pisma Świętego bardzo prawdziwie, trafiając przekazem do odbiorców. Duża dawka emocji oraz dynamika spektaklu sprawiły, że zgromadzeni w sali teatralnej oczekiwali co zdarzy się w kolejnych minutach, jak pokazane zostaną następne sceny znane z historii, która odegrała tak wielką rolę również w życiu każdego z nas.

Podczas premiery widzowie mogli podziwiać fantastyczną grę aktorską kleryków. Ruch sceniczny wzbogacony był o świetne dialogi napisane przez reżysera i jednocześnie odtwórcę roli Jezusa – kl. Bartłomieja Andrycha. W Maryję wcieliła się s. Jadwiga Próchnicka, w Marię Magdalenę Joanna Mazurkiewicz, a Jana Chrzciciela zagrał kl. Marek Więch. Role Faryzeuszy doskonale odegrali kl. Krzysztof Szczepkowski i kl. Bartosz Olszewski. Na scenie pojawili się również: kl. Michał Owczarz (Piotr), kl. Michał Elsner (Apostoł), kl. Rafał Kucharski (Jan, Demon), kl. now. Karol Piłacik (Judasz, Demon), kl. Łukasz Sobolewski (Piłat), kl. Andrzej Chołuj i kl. now. Rafał Konieczny (żołnierze), kl. Rusłan Pieckielun (głuchoniemy), kl. now. Paweł Strojewski (niewidomy), kl. now. Łukasz Urban (sługa Piłata), kl. now. Karol Stanewicz (Mojżesz, Anioł) oraz kl. now. Grzegorz Słodyczka (Eliasz, Anioł). Widać było, że wszyscy aktorzy włożyli w sztukę całe swoje serce, by jak najlepiej odegrać role i dotrzeć do widzów. Oprócz gry aktorskiej spektakl zachwycił również efektami świetlnymi oraz specjalnie uszytymi kostiumami, które dodatkowo pogłębiły przekaz. Wszystkiemu towarzyszył dopasowany podkład muzyczny oraz głos narratora – ks. Krzysztofa Marcyńskiego.

Po emocjonującym spektaklu przyszedł czas na podsumowanie. Było ono jednak poprzedzone kilkuminutowymi owacjami na stojąco oraz gromkimi brawami publiczności. Parę słów powiedział na koniec ponownie rektor ks. Mirosław Mejzner. Później głos zabrał kard. Kazimierz Nycz, który podkreślił, że Misterium Męki Pańskiej było w pełni profesjonalne. Przyszedł również czas na podziękowania wszystkim, którzy przyczynili się do powstania sztuki. Reżyser kl. Bartłomiej Andrych przedstawił także biorących udział w spektaklu. Na koniec można było porozmawiać oraz zrobić pamiątkowe zdjęcia z aktorami. Dla gości przygotowano również poczęstunek.

 

Tegoroczne Misterium to okazja do osobistego spotkania i doświadczenia miłości Jezusa, który oddał za nas swoje życie. Miłości prawdziwej, bezwarunkowej i bezgranicznej. Miłości Jezusa „nie z tego świata”, który pokazał, że można żyć inaczej, łamać schematy i żyć dla innych. Sztuka pozwala na pogłębienie tej relacji oraz bardziej świadome przeżywanie okresu Wielkiego Postu. Pallotyni będą wystawiać spektakl do 13 kwietnia. Wejściówek już nie ma. Po każdym spektaklu będzie można złożyć ofiarę na rzecz Seminarium, które przejdzie niedługo „Remont Stulecia” z okazji jubileuszu stulecia istnienia.

 

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć z premiery Misterium Męki Pańskiej 2019.

Aleksandra Stankiewicz,

Radio UKSW