XX Wieczór kolęd

XX Wieczór Kolęd odbył się 15 stycznia 2017 roku w kościele p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Apostołów w Ołtarzewie. Zgromadził siedem zespołów z Ołtarzewa, Ożarowa Mazowieckiego i Józefowa. Był to czas wspólnego kolędowania i rozważania tajemnicy Bożego Wcielenia. 

Kolejny już wieczór kolęd w Ołtarzewie rozpoczął się wspólnym śpiewem kolędy Wśród nocnej ciszy. Akompaniament zapewnili: ks. dr Dariusz Smolarek SAC (organy), wykładowca pallotyńskiego seminarium i KUL, oraz al. Bartłomiej Andrych SAC (trąbka), alumn IV roku Wyższego Seminarium Duchownego Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego. Następnie al. Dominik Gaładyk SAC przybliżył drogę powstawania kolęd i zwyczaju kolędowania. Ołtarzewski Wieczór Kolęd wpisuje się w życzenia Jana Pawła II, które wypowiedział do Rodaków w Auli Pawła VI na Watykanie dnia 23 grudnia 1996 r. Powiedział wtedy:

Kolędy nie tylko należą do naszej historii pieśni nabożnej, lecz poniekąd tworzą naszą historię narodową i chrześcijańską. Jest ich wiele, ogromne bogactwo. Od najdawniejszych; staropolskich, do tych współczesnych, od liturgicznych do pastorałek, jak choćby ta, tak zwana góralska, której tak bardzo lubimy słuchać: „Oj, Maluśki, Maluśki”. Trzeba, ażebyśmy tego bogactwa nie zagubili. […] życzę, abyście wszyscy, Drodzy Rodacy, czy w kraju czy też w Rzymie, czy gdziekolwiek na świecie, śpiewali kolędy, rozmyślali nad tym, co one mówią, nad całą ich treścią, i byście w nich odnajdywali prawdę o miłości Boga, który dla nas stał się Człowiekiem

Schola Gregoriana WSD SAC wystąpiła jako pierwsza, prezentując następujące utwory: Adeste fideles – kolędę łacińskę, której tekst pochodzi z XIII wieku, In natali Domini – kolędę łacińską, a także Alma Redemptoris Mater autorstwa Hermana z Reichenau, benedyktyńskiego mnicha z I poł. XI wieku.

Następnie śpiewał Chór Seminaryjno – Parafialny Cantus Firmus kościoła p.w. Najświętszej Maryi Panny Królowej Apostołów w Ołtarzewie. Chór wykonał m.in. utwór pt. O Józefie! Czego chcecie, którego słowa i muzyka pochodzą z XIX/XX wieku z Lubelszczyzny, oraz kolędę w opracowaniu Pawła Bębenka pt. Jezu śliczny kwiecie – podczas tego utworu dyrygował al. Bartłomiej Andrych SAC. Zarówno Schola Gregoriana jak i chór seminaryjno-parafialny Cantus firmus, śpiewał pod dyrekcją ks. dr. Dariusza Smolarka SAC.

Zespół Ożarowskie Kumoszki z Domu Kultury Uśmiech w Ożarowie Mazowieckim, śpiewał pod kierownictwem muzycznym p. Waldemara Dąbrowskiego. Zgromadzeni usłyszeli w ich wykonaniu kolędy: O gwiazdo Betlejemska (tekst: ks. Zygmunt Odelgiewicz, muzyka: ks. Alojzy Orszulik), Przychodzimy do stajenki, a także Hej w dzień Narodzenia. Dwie ostatnie zostały zaprezentowane wg tekstu i melodii tradycyjnych.

Pastorałkę Północ już była, której tekst pochodzi z II części Kantyczki Karmelitańskiej Adolfa Chybińskiego oraz z kantyczek Szlichtyna z 1785 r. zaśpiewał Zespół ludowy Ożarowiacy z Domu Kultury UśmiechOżarowiacy zaśpiewali także XVIII-wieczną kolędę pt. Przylecieli Aniołkowie, a także pastorałkę Gore gwiazda Jezusowi. Zapis melodii do tej ostatniej można znaleźć w śpiewniku Pastorałki i kolędy z melodiami czyli piosenki wesołe ludu w czasie świąt Bożego Narodzenia po domach śpiewane ks. Michała Marcina Mioduszewskiego (I poł. XIX wieku). 

Trzecim zespołem związanym z Domem Kultury Uśmiech w Ożarowie Mazowieckim są Wesołe Wdówki. Wyśpiewały one m.in. pastorałkę pochodzącą z filmu Miś, która nosi tytuł Lulejże mi lulej, a także utwór Zaśnij Dziecino, opracowany przez Franciszka Rylinga i muzyką prof. Antoniego Uruskiego.

Chór Kameralny Ab imo pectore gminy i miasta Ożarów Mazowiecki, pod dyrekcją p. dr. Mariusza Latka, zaczerpnął inspiracje przede wszystkim z kancjonału sióstr benedyktynek w Staniątkach (1586 r.). Chór zaprezentował kolędy: Nuż my dziś krześcijaniDzieciątko dostojne oraz Triumfy Króla niebieskiego. Zespół zaśpiewał także kolędę łacińską, do której muzykę skomponował sir John Francis Wade. Jej tytuł brzmi: Adeste Fideles.

Jako ostatni śpiewał zespół Muzyka na smykach, działający przy kościele Najświętszej Maryi Panny Królowej Apostołów w Ołtarzewie. W jego skład wchodzi młodzież z ołtarzewskiej parafii, klerycy pallotyńskiego seminarium, sympatycy miejscowego kościoła. Kierownictwo muzyczne sprawują: ks. dr Jacek Smyk SAC, proboszcz parafii w Ołtarzewie i wykładowca WSD SAC, oraz al. Bartłomiej Andrych SAC. W wykonaniu zespołu Muzyka na smykach usłyszeliśmy m.in. kolędę z musicalu Metro, której tytuł brzmi Uciekali, a także polską wersję utworu Mary, Did You Know?.

Wręczenie dyplomów było przedostatnim punktem XX Wieczoru Kolęd. Po nim wszyscy zebrani udali się na herbatę i ciasto, przy których mogli wymienić się wrażeniami po jakże pięknej uczcie duchowej.