Mt 5,17-37

Medytacja na VI Niedzielę Zwykłą Roku A

Mt 5, 17-37


Jeśli ktoś Ci kiedyś powie, że Kościół, że wiara jest dobra dla oszołomów i maminsynków, tak mu powiedz: jeśli wydaje Ci się, że Kościół katolicki, że wiara w Boga jest dla oszołomów i maminsynków, to choć od Bożego Narodzenia upłynął już ponad miesiąc, Ty się chyba urwałeś z choinki…

Jezus nie jest Panem komfortu, wygody i bezpieczeństwa! Jezus jest Panem ryzyka, jest Panem wychodzenia zawsze „poza”. Aby pójść za Jezusem, trzeba odwagi, trzeba zdecydować się na zamianę kanapy na parę butów  – wyczynowych butów, o tym podczas Światowych Dni Młodzieży przypomniał nam Ojciec Święty Franciszek.

Czy nie o tym Pan Jezus dziś mówi do Ciebie i do mnie?!

Jeśli wasza sprawiedliwość nie będzie większa niż uczonych w Piśmie i faryzeuszów, nie wejdziecie do królestwa niebieskiego (por. Mt 5, 20).

Świat dziś godzi się na zabijanie, a Jezus mówi dość zabijaniu – nie zabijaj, i więcej: przezwyciężaj gniew przebaczeniem. Świat dziś cieszy się rozpustą i cudzołóstwem, a Jezus mówi dość cudzołóstwu i rozpuście, i więcej, prosi przezwyciężaj nieczystość – czystością, cudzołóstwo – wiernością. Świat dziś przekrzykuje prawdę kłamstwem, a Jezus mówi, że dość kłamstwa. I zaprasza Cię do życia w prawdzie, którą przezwyciężysz kłamcę w sobie i w świecie. Niech Cię więc nie zadowalają iluzje życia jakie proponuje dziś świat, ale idź – idź stromą drogą na szczyt! Nie zadowalaj się życiem na pół etatu, na kocią łapę! Nie zadowalaj się byle czym!

Porzuć wygodną kanapę, porzuć płytkie życie, po to, aby żyć pełniej, głębiej i piękniej, aby żyć naprawdę  – bo warto! Wyrzeknij się duchowego i życiowego minimalizmu, wyrzeknij się demona lenistwa, próżności i płytkości…

Pan Jezus zaprasza nas dziś do triumfu życia, triumfu łaski, triumfu Bożego Słowa. Pan Jezus zaprasza nas do pasji wzrastania, do tego życiowego „sempre piu” – zawsze więcej! Zaprasza, bo kocha… Niech więc tak się stanie.

Niech słowa z Psalmu 61 będą dziś naszą modlitwą:
Na górę zbyt dla mnie wysoką wyprowadź mnie –
bo Ty jesteś moim Panem i obrońcą!
 
Amen


Medytację przygotował Krzysztof Szczepkowski – nowicjusz II roku, alumn I roku Wyższego Seminarium Duchownego Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego w Ołtarzewie.